Значение воды в диетотерапии

14 Мая 2010 года

Значение воды в диетотерапии

 

   Зав. відділом дієтології і клінічних досліджень

  медико-профілактичних засобів Інституту

  екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя,

  доктор мед. наук П.О.Карпенко

 

 

 

 

 

Ще Гіппократ вважав, що лікування залежить від вміння лікаря на різних стадіях хвороби правильно вибрати їжу для хворого.

Згідно з канонами нутріціології (nutritio - харчування, logos - наука) - сучасної науки про харчування здорової та хворої людини - питна вода є однією із важливих складових частин їжі.

І гігієна харчування - наука про харчування здорової людини - розцінює питну воду як харчовий продукт №1, тому що для життя вода значно більш важлива, ніж інша їжа.

Зараз і медицина розглядає питну воду не тільки як невід'ємну складову лікування будь якої хвороби, а попри все, як основу здоров'я.

Дієтологія - це розділ медицини, який вивчає принципи правильного, раціонального харчування хворої людини, дієти - зміни харчового раціону - і методи лікування захворювань за допомогою дієт.

Нас цікавить прикладний розділ дієтології - дієтотерапія або лікувальне харчування - наука про харчування при різних захворюваннях. А ще конкретніше - скільки і якої води потрібно вживати при деяких захворюваннях, які часто зустрічаються сьогодні?

Людина дуже гостро відчуває змінення кількості води в організмі і може прожити без неї тільки декілька діб. При втраті води до 2% від ваги тіла (1-1,5 л) з'являється спрага появляется жажда, при втраті 10% відзначаються галюцинації, порушується ковтання. При втраті більше 12% води настає смерть.

Організм надзвичайно важко переносить недостатнє надходження води. Спрага є самим нестерпним симптомом при повному голодуванні.

Вода має надзвичайне значення для процесів обміну речовин і в кожній клітині, і у всьому організмі. Зокрема, вода приймає участь в терморегуляції організму, тісно пов'язана з мінеральним обміном, разом з мінеральними речовинами та білками забезпечує осмотичний та колоїдно-осмотичний тиск, впливає на секреторну і екскреторну функцію залоз, приймає участь в процесах травлення та ін. Оскільки основною частиною всіх рідин організму людини є вода, то вживання нами в цій статті замість слова «рідина» слова «вода» буде коректним.

Відомо, що і в здоровому і хворому організмі розподіл води забезпечується рядом регуляторних механізмів; наприклад, зменшення колоїдно-осмотичного тиску може бути причиною накопичення води в міжклітинному просторі і як результат - розвинення набряків.

В організмі існують депо (запаси) води; більш за все води накопичується в м'язах (2-3 літри), шкірі, частково в печінці. Вода в м'язах є більш лабільною, тобто може досить легко в порівнянні, наприклад, з печінкою «переходити» з м'язів до інших тканей чи органів.

При надмірному харчуванні в організмі накопичується білок, глікоген і, особливо, жир; тому, звичайно, зростає і кількість затриманої в організмі води.

 

Для розуміння підходів до призначення тієї чи іншої дієти, багатої або бідної на воду, необхідно мати на увазі деякі наступні наукові висновки, знання яких і користування якими корисні, перш за все, для здорових людей.

Приклади небажаних наслідків зменшення води в організмі:

  • якщо людина веде звичний для неї спосіб життя - режим харчування та відпочинку, одні і ті ж зовнішні умови, - то в неї об'єм плазми крові є постійним. Однак при зменшенні води в організмі об'єм плазми чутливо зменшується, вона згущується, чим порушує діяльність серцево-судинної системи.
  • У випадку різкого і тривалого обмеження вживання води та ще й виключення із раціону харчування багатих на воду продуктів може розвинутися отруєння організму продуктами білкового розпаду. А внаслідок підсиленого розпаду білка ще більше згущується кров, що додатково напружує діяльність серцево-судинної системи.
  • Недостатнє вживання води підвищує її кислотність (ацидоз), що може сприяти проявам сечокислого діатезу із зростанням кількості солей в сечі, які, у свою чергу, можуть трансформуватися у пісок і каміння.

Тепер зрозуміло, що в терапевтичній практиці призначення хворому тієї чи іншої кількості води і тієї чи іншої води визначається особливостями захворювання.

Надходження до організму великої кількості води рекомендується в таких випадках:

  • При різних інтоксикаціях організму. Якщо отруєння виникло внаслідок вживання якої-небудь отрути або має аліментарне походження (вживання недоброякісної їжі), то необхідно, крім спорожнення шлунково-кишкового тракту, забезпечити підсилене пиття якісної води.
  • При інфекційних та інших захворюваннях, перебіг яких супроводжується підвищеною температурою, що сприяє збільшенню випаровування води через шкіру та легенів, що призводить до збільшення концентрації солей в тканинах. Збільшене вживання води особливо корисне, коли при цьому водночас збільшується виділення сечі.
  • При сечокислому діатезі і подагрі доцільно вживання значної кількості рідини (відвару плодів шипшини, яблучної шкірки, сушених ягід, води з лимоном, з апельсиновим, ягідним соком, слабкого зеленого, м'ятного, липового чаю), але не мінеральних лікувальних вод (хлористий натрій, що міститься в них, сприяє затримці рідини в тканинах) та не газованих вод (вуглекислий газ може викликати больовий синдром при подагрі) з одночасним обмежуванням кухонної солі.
  • При досить сильних проносах та сильній блювоті необхідно вводити в раціон значну кількість рідини, в тому числі питної води, з метою поповнення великих втрат її організмом.
  • При нефролітіазі (утворення камінців у нирках) та пієліті (запаленні сечовивідних шляхів) призначення значної кількості рідини, в т.ч. питної води, є одним із елементів терапії. Такий раціон використовується при відсутності протипоказань (наприклад, гіпертонічна хвороба) в тих випадках, коли підсилене введення рідини викликає збільшення діурезу, зменшення концентрації сечі. Особливо рекомендуються розбавлені пополам водою соки сирих овочів, фруктів та ягід.

Подані вище положення щодо використання збільшеної кількості рідини або води в терапевтичній практиці є загальними. В кожному конкретному випадку лікар вносить певні корективи, виходячи із загального стану здоров'я пацієнта та особливостей перебігу основного та супутніх захворювань. Але неодмінним правилом дієтології є призначення хворому чи людині, яка відновлює своє здоров'я після хвороби, тільки якісної, фізіологічно повноцінної питної води. Тобто питна вода повинна бути якіснішою, ніж водопровідна вода, мати певний склад необхідних для організму мікро- та макроелементів, відповідне співвідношення деяких мінеральних речовин.

Середньодобове споживання води 1,5-2,5 л. Якщо вода, яку ви п'єте, на якій готуєте їжу, виготовлена з залученням сучасних технологій водопідготовки, то вона відповідає підвищеним вимогам до питної води. З неї видалено всі шкідливі речовини; така вода є безпечною, а за якістю різко відрізняється від водопровідної. Доочищена або підготовлена різними способами вода швидко засвоюється організмом і в ній легко проходять всі фізіологічні обмінні процеси.

Таким чином, питна вода та відновлення водного балансу є не останнім фактором в лікуванні хворих. Але, по-перш за все, фізіологічно повноцінну воду необхідно пити здоровим людям для профілактики великої кількості хвороб. Питна вода сьогодні - це речовина, призначення якої набагато більше, ніж суто води.

Треба вибрати для себе і своєї родини з великої кількості бутильованих питних вод, що присутні зараз на ринку України, єдину, свою, корисну, яка збереже здоров'я та допоможе радісно сприймати навколишній світ і саме життя.